We send our sincere congratulations to the entire Galway Film Fleadh team on another wonderful festival. The 30th edition came to a close on Sunday July 15th after another outstanding year of Irish and international film premieres, screenings, workshops and discussions. The annual awards ceremony took place before the screening of the closing film Black 47 . The Award Ceremony was attended by President of Ireland Michael D. Higgins. The winners are as follows –

THE BEST INTERNATIONAL SHORT DOCUMENTARY

Winner: JUCK

Director(s): Olivia Kastebring, Julia Gumpert & Ulrika Bandeira

BEST INTERNATIONAL SHORT FICTION

Winner: What Happened to Evie

Director: Kate Cheeseman

THE DON QUIJOTE AWARD IS AWARDED FOR BEST ANIMATED SHORT

Winner: Yunshi

Director: James W. Griffiths

BEST INTERNATIONAL SHORT ANIMATION

Winner: The Driver is Red

Director: Randall Christopher

BEST INTERNATIONAL SHORT ANIMATION

Winner: The Driver is Red

Director: Randall Christopher

THE BEST SHORT DOCUMENTARY AWARD

Special Mention to JOHNNY by Hugh Rodgers

Winner: Inhale

Director: Sean Mullan

THE DONAL GILLIGAN AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN A SHORT FILM IN ASSOCIATION WITH THE IRISH SOCIETY OF CINEMATORGRAPHERS (ISC)

Winner: Boy Saint

Cinematographer: Kevin Treacy

THE AWARD FOR BEST ANIMATED SEQUENCE IN A SHORT FILM IN ASSOCIATION WITH BROWN BAG FILMS

for the beautiful and technically accomplished ghost sequence

Winner: The Overcoat

Director(s): Sean Mullen & Meelis Arulepp

THE BEST FIRST SHORT ANIMATION AWARD IN ASSOCIATION WITH AN PUCAN AND THE CONNACHT HOTEL

Winner: The Usual

Director: Eabha (Eva) Bortolozzo & Jack Kirwan

THE BEST FIRST SHORT FICTION AWARD IN ASSOCIATION WITH MAZARS

Presented by: Paul Mee

Winner: Boy Saint

Director: Tom Speers

THE PITCHING AWARD IN ASSOCIATION WITH 101 FILMS INTERNATIONAL

Presented by: Steve Davey

Winner: Liam Beatty – Alice Productions with a documentary entitled ‘Don’t Forget Your Dress’

BEST INTERNATIONAL FIRST FEATURE

Winner: Gutland

Director: Govinda Van Maele

BEST INTERNATIONAL FEATURE DOCUMENTARY

Winner: Soufra

Director: Thomas Morgan

BEST INTERNATIONAL FEATURE

Winner: Steel Country

Director: Simon Fellows

BEST CINEMATOGRAPHY IN AN IRISH FEAUTRE IN ASSOCIATION WITH TEACH SOLAIS

Winner: When All Is Ruin Once again

Cinematographer: Keith Walsh

16) BEST IRISH FEATURE DOCUMENTARY

Winner: Katie

Director: Ross Whitaker

17) BEST IRISH FIRST FEATURE IN ASSOCIATION WITH TROY STUDIOS AND ARDMORE STUDIOS

Presented by Joe Devine

Winner: Cellar Door

Director: Viko Nikci

18) BEST IRISH FEATURE IN ASSOCCIATION WITH VOLTA

Presented by Charlene Lydon

Winner: The Dig

Director: Ryan & Andrew Tohill

19) THE TIERNAN MCBRIDE AWARD FOR BEST SHORT DRAMA IN ASSOCIATION WITH NETWORK IRELAND TELEVISION

Presented by: Derry O Brien

Winner: Wren Boys

Director: Harry Lighton

20) THE JAMES HORGAN AWARD FOR BEST ANIMATION

Winner: The Wiremen

Director Jessica Patterson

21) THE BINGHAM RAY NEW TALENT AWARD IN ASSOCIATION WITH MAGNOLIA PICTURES

Nominees:

Martin Beirne – Director – Around Here

Aislinn Clarke – Director – The Devil’s Doorway

Brian J. Falconer – Producer – The Dig

Jordanne Jones – Actor – Metal Heart

Viko Nicki – Director – Cellar Door

Winner – Jordanne Jones – Actor – Metal Heart

22) Best Human Rights Feature in association with Amnesty International

Winner: Women of Venezuelan Chaos

Director: Margarita Cadenas